Vitamíny na vlasy a nechty sa v posledných niekoľkých rokoch tešia zvýšenej popularite. Nie všetky ale obsahujú dosť rôznorodých látok, ktoré vám môžu ponúknuť skutočne komplexnú starostlivosť. Dnes sa preto pozrieme na to, čo všetko by mali vitamíny proti vypadávaniu vlasov obsahovať a kedy sa oplatí po nich siahnuť.
Obsah
Aj keď si to možno nebudete chcieť pripustiť, vzhľad našich vlasov, nechtov a kože dáva ostatným jasný signál, ako veľmi sa o seba staráme. Ich stav ale môže poukazovať aj na náš vek a zdravotný stav.
Keďže stav organizmu sa v priebehu života často mení, aj keď k vám bola príroda štedrá, rozhodne sa neoplatí zaspať na vavrínoch. (Napríklad počas menopauzy nás vo väčšine prípadov čaká obrovský pokles kvality.)
Jednou z ciest, po ktorej sa môžete vydať, je dlhodobé užívanie doplnkov stravy na podporu rastu vlasov, na podporu normálneho stavu nechtov a kože. Ako už sme vás ale tiež upozornili, nehodí sa siahať po prvom prípravku, ktorý sa vám dostane pod ruku, pretože vám nemusí ponúkať dostatočne zaujímavé zloženie, ktoré by mohlo skutočne pozitívne ovplyvniť váš zovňajšok.
Aké vitamíny na vlasy, bylinky a ďalšie živiny by nemali chýbať v zložení? A ako správne odhadnúť moment, kedy po doplnkoch stravy siahnuť?
Prečo užívať vitamíny na vlasy?
Vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky organizmus potrebuje na svoj normálny chod. Bez nich by správne nefungoval imunitný systém, nervový systém a podobne. Lenže všetky tieto živiny potrebujú k svojmu normálnemu stavu aj vlasy, pokožka a nechty. Keďže ich nemusíte mať vo svojej životospráve dostatok, organizmus môže vyhodnotiť, že tie, ktoré dostáva, použije na zabezpečenie dôležitejších životných procesov.
Niektoré látky navyše môžu vplyvom prirodzeného procesu starnutia postupne ubúdať. Typicky sa jedná napríklad o kolagén. Aby sa ale mohol správne vstrebávať z nejakého doplnku stravy s jeho obsahom, potrebuje dávku vitamínu C. (Čo platí aj o železe, ktoré potrebuje vitamín C na svoje normálne vstrebanie do organizmu.) Ako teda vidíte, ide o pomerne komplexnú problematiku, na ktorú nemožno nazerať zjednodušeným pohľadom.
Ako spoznať, že vlasom niečo chýba?
Zvyčajne si všimneme, že vaše vlasy nie sú v najlepšej kondícii už veľmi skoro. Okrem toho, že nemusia dorásť do požadovanej dĺžky, bývajú aj málo husté.
Bojovať môžete aj s:
- Nadmerným vypadávaním vlasov
- Matnými vlasmi
- Mastnými vlasmi
- Suchými vlasmi
- Poškodenými a lámavými vlasmi
V extrémnych prípadoch sa môžu na niektorých častiach hlavy ukázať lysiny, ktoré môžu výrazným spôsobom znižovať vaše sebavedomie.
Najlepšie vitamíny na rast vlasov
Teraz sa spoločne pozrieme na to, aké látky môžu pozitívne podporiť kvalitu vlasov, ako aj stav pokožky a nechtov. Je jedno, či máte dvadsať, päťdesiat alebo sedemdesiat, z ich užívania totiž môžu ťažiť ľudia všetkých vekových skupín.
Biotín (vitamín B7)
Jednou z prvých látok, ktorú budete určite veľmi dobre poznať, je vitamín B7, ktorému sa tiež niekedy hovorí biotín alebo vitamín H. Ide o vo vode rozpustný vitamín z rodiny skupiny B, medzi ktorého hlavné funkcie patrí podpora nervového systému. Tiež sa spája s pestovaným vzhľadom vlasov, pokožky a nechtov, preto sa jedná o jeden z dôležitých vitamínov krásy.
Kyselina pantoténová (vitamín B5)
Ďalším vitamínom, ktorému by ste mali venovať svoju zvýšenú pozornosť, je vitamín B5, pre ktorého pomenovanie sa používa aj termín kyselina pantoténová alebo pantenol. Tento vitamín má taktiež pozitívny vplyv na krásu, preto sa často pridáva do najrôznejších kozmetických výrobkov, s ktorými sa staráme o vlasy a pokožku.
Pri aplikácii na vlasy vitamín B5 podporuje ich lesk a silu. Zároveň im však dokáže požičať jemnosť. U kože môže zase podporiť hojenie a upokojiť jej podráždenie.
Kyselina listová (vitamín B9)
Kyselinu listovú si väčšina žien spája predovšetkým s obdobím tehotenstva, kedy je dôležité mať jej v organizme dostatok. Tiež ale môže mať dobrý vplyv na rast a na podporu normálneho vzhľadu vlasov. Je to predovšetkým kvôli tomu, že vitamín B9 podporuje vznik nových buniek. A pretože pre rast vlasov sú nové bunky celkom dôležité, môže ich to významne podporiť v dosiahnutí ideálnej dĺžky.
Vitamín B6
Vitamín B6 dodáva vlasom aminokyseliny, ktoré slúžia ako stavebné kamene vlasových proteínov. Napomáha cirkulácii kyslíka v celom tele, vrátane vlasov. Táto základná živina môže pomôcť podporiť rast vlasov a poskytnúť im proteíny, ktoré potrebujú k rastu a celkovému prospievaniu.
Vitamín A, E a C
Aj keď sú to všetko vitamíny na vlasy, existujú medzi nimi značné rozdiely. Napríklad vitamín A a vitamín E sú rozpustné v tukoch, čo znamená, že si ich organizmus dokáže uchovať pre neskoršiu potrebu a pri nesprávnom dávkovaní môžu pôsobiť dokonca až toxicky. Vitamín C je naopak rozpustný vo vode, čo znamená, že pokiaľ ho zrazu prijmete väčšie množstvo, organizmus sa ho zbaví spolu s močom.
Všetky tieto vitamíny ale majú predsa len niečo spoločné. Sú to antioxidanty, ktoré chránia bunky pred negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia, predčasným starnutím a pred predčasným poškodením. Všetky navyše majú pozitívny vplyv na normálny stav vlasov a pokožky. Ako už sme sa zmienili v úvode, vitamín C je veľmi dôležitý aj pre správne vstrebávanie ďalších živín, ktoré prospievajú vlasom, koži, nechtom a celému organizmu. (Pripomenieme si, že podporuje správne vstrebávanie kolagénu a železa.) Z toho dôvodu je dôležité mať všetky tieto vitamíny vo svojej každodennej životospráve.
Ďalšie prírodné látky dôležité pre vlasy
Aj keď vám môže prísť predošlý zoznam dôležitých živín pomerne obsiahly, rozhodne nejde o všetky zložky, ktoré urobia vašim vlasom dobre. Na etikete dobrého doplnku stravy na podporu rastu vlasov by určite nemali chýbať ani minerály, bylinky a ďalšie. Preto sa na ne zameriame v nasledujúcich niekoľkých bodoch.
Žihľava dvojdomá
Keď ešte ženy nemali taký dobrý prístup ku kozmetickým prostriedkom, mnohé z nich išli na lúku, kde natrhali väčšie množstvo žihľavy, z ktorých následne robili vlasový oplach. Žihľavy sa ale používali aj pri varení. (Robila sa z nich napríklad polievka, pridávali sa do veľkonočnej nádaivky a podobne.)
Aj napriek neexistujúcemu internetu, s ktorým by sa mohli poradiť, to tieto ženy robili dobre, pretože používanie žihľavy (ako vnútorne, tak vo forme kozmetických výrobkov) môže mať na vlasy naozaj pozitívny vplyv. Žihľava sa často spája s podporou rastu vlasov, s ich posilnením aj s obmedzením ich vypadávania.
Praslička roľná
Veľmi známa je v posledných niekoľkých rokoch aj bylinka, ktorej sa hovorí praslička roľná. Vzhľadom na to, že má pozitívny vplyv na podporu rastu vlasov, bežne sa pridáva do viaczložkových doplnkov stravy. Okrem iného, môže spolu s inými látkami bojovať proti vypadávaniu vlasov.
Pivovarské kvasnice
Pivovarské kvasnice sú pre váš zovňajšok tiež veľmi dôležité, pretože obsahujú veľké množstvo vitamínov skupiny B, ktoré sú kľúčové pre normálny metabolizmus, krvotvorbu a vznik nových buniek. Keďže sme hovorili o dôležitosti vitamínov B na podporu rastu a kvality vlasov hneď v úvode, najskôr vám nemusíme vysvetľovať, že čím viac ich telu dodáte, tým lepšie. (Keďže sú navyše rozpustné vo vode, nemusíte sa báť, že sa nimi predávkujete, pretože ich prebytok odíde z organizmu spolu s močom.)
Saw Palmetto
Saw Palmetto majú niektorí ľudia spojené s podporou mužského močového a reprodukčného ústrojenstva, môže ale ponúknuť zaujímavé benefity aj vašim vlasom. Užívanie saw palmetta sa často odporúča na problémy, ktoré spôsobuje androgénne alopécie. Aj keď ide o stratu vlasov, ktorou častejšie trpia muži, v niektorých prípadoch sa nevyhýba ani ženám. Pokiaľ ide teda aj o váš problém, môžete túto bylinku vyskúšať.
L-Metionín, L-Cysteín a L-Lyzín
Trojica L-metionín, L-cysteín a L-lyzín by rozhodne nemala chýbať v doplnkoch na podporu rastu vlasov. Ide o aminokyseliny. Keďže mnohé z nich si telo nedokáže vytvoriť samo, je dôležité dodať mu ich dostatočné množstvo z vonkajšieho zdroja. Napríklad L-metionín podporuje rast vlasov a tiež im dodáva zdravý vzhľad a lesk. L-cysteín zasa podporuje tvorbu vlasového keratínu, a preto je vhodný na posilnenie vlasov. Z tohto dôvodu je to ideálna kombinácia pre ľudí, ktorí majú problémy so slabými vlasmi.
Selén, zinok a meď
Úplne ignorovať by sa nemalo ani ďalšie trio živín, ktoré má nemalý vplyv na podporu rastu vlasov, na stav pokožky a nechtov. Napríklad zinok sa odporúča na problematickú pokožku, ktorá má sklony k zápalom a akné. Keďže problematickú pokožku môžete mať aj na hlave, určite sa mu oplatí dať šancu. Nedostatok zinku sa navyše môže spájať s väčším rizikom vypadávania vlasov, preto je dôležité mať ho vo svojej životospráve dostatok.
Selén zase môže chrániť vlasy pred predčasným poškodením a starnutím. Ďalej sa spája s podporou rastu vlasov as obmedzením ich vypadávania. Meď podporuje normálny stav kostnej hmoty a normálny stav imunitného systému. Čo sa týka jej efektu na vlasy, mala by pomôcť bojovať proti stenčovaniu a oslabovaniu vlasov.
Astaxantín, kolagén, MSM a PABA
V neposlednom rade tu máme ešte niekoľko ďalších látok, o ktorých sa hodí niečo málo vedieť. Kolagén najskôr všetci dobre poznáme. Rozdeľujeme ho na niekoľko typov a často sa pridáva do doplnkov stravy na podporu normálneho stavu kĺbov a pokožky. Kvôli pružnosti a zadržiavaniu hydratácie v tkanivách je však dôležitý aj pre normálny stav vlasov a nechtov.
Celkom často sa v doplnkoch stravy na podporu rastu vlasov stretávame aj s MSM, čo je skratka pre oveľa dlhší názov Methylsulfonylmetán. Keďže obsahuje síru, má protizápalové účinky. Medzi jeho ďalšie benefity patrí zlepšovanie funkcie keratínu vo vlasoch, čo vedie k ich posilneniu, rovnako ako napríklad podpora rastu vlasov.
Astaxantín by zase mohol pomôcť ženám, ktoré trápia vzhľad ich vlasov v období menopauzy a po nej. Ide o antioxidant, ktorému sa tiež niekedy hovorí Super vitamín E. Taktiež chránia bunky pred predčasným poškodením a starnutím a prispieva k normálnemu stavu vlasov.
Nesmieme ale zabúdať ani na PABA. Tejto látke sa tiež niekedy hovorí vitamín B10. Aj keď sa bežne používa na ochranu pokožky, jeho použitie na vlasy má aj svoj význam. PABA totiž môže obmedzovať problémy s predčasne šedivými vlasmi. Existujúce pokusy zo 40. a 50. rokov však ukazujú, že akonáhle prestanete PABA užívať, vlasy majú opäť tendenciu začať viac šedivieť.
Čo si z toho vziať?
Predovšetkým to, že vlasy (ale aj koža a nechty) potrebujú pre svoje normálne prospievanie a rast naozaj komplexnú starostlivosť. Z toho dôvodu je dôležité, aby ste si vyberali kvalitné doplnky stravy na podporu rastu vlasov, ktoré obsahujú všetky vyššie uvedené vitamíny na vlasy a ďalšie látky.
Bokom by ale nemala zostávať ani správna starostlivosť o vlasy, ktorá môže pomôcť predchádzať ich lámaniu a strate hydratácie, čo sú najčastejšie dôvody toho, prečo sa vám začnú samovoľne ulamovať končeky a vlasy tým pádom nedosiahnu svoju maximálnu hustotu a dĺžku.
Preto pri každom umývaní vyskúšajte ešte prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov, ktoré obsahujú aloe vera, kofeín, žihľavu, konope, pantenol, kurkumu a ďalšie ošetrujúce látky.