Krásne a dlhé vlasy, ktoré oplývajú zdravím, si želá takmer každá žena, pretože sa často považujú za jeden z hlavných atribútov príťažlivosti. Nie všetky však máme to šťastie, že naše kadere sú dostatočne husté a majú požadovanú dĺžku. Preto sa dnes pozrieme na priemerný mesačný rast vlasov a mnohé ďalšie informácie, ktoré môžu podporiť rast nových vlasov a upravený vzhľad.
Obsah
Ako dlho rastú vlasy? A koľko nám ich spadne za jeden deň? To všetko sú otázky, na ktoré počas bežného dňa pravdepodobne nemyslíte. To však môže byť trochu chyba, pretože odpovede na tieto otázky vám pomôžu lepšie pochopiť, čo sa skutočne deje s vašimi vlasmi a ako rastú.
Samozrejme, je dôležité doplniť tieto informácie aj o niekoľko praktických tipov a trikov, aby vám vlasy menej vypadávali, menej sa lámali a rýchlejšie rástli. Len tak môžete dosiahnuť svoj vysnívaný cieľ, ktorým je konečne dorastanie vlasov do prijateľnej dĺžky.
Keďže vaše vlasy potrebujú veľa vecí, nebudeme sa im venovať dlhšie a pozrieme sa na všetko, na čo musíte myslieť pri podpore ich rastu a krásy.
Ako rýchlo rastú vlasy?
Skôr než sa pustíme do náročnejšieho opisu toho, čo môžete urobiť pre svoje vlasy a ich lepšiu kvalitu, pozrime sa aspoň v krátkosti na niektoré zaujímavé čísla. Na našej hlave je približne 100 000 folikulov. Dĺžka životného cyklu vlasov sa môže pohybovať od 2 do 6 rokov.
Rast nových vlasov zahŕňa tri fázy, počas ktorých sa vždy deje niečo trochu iné. Prvým je anagén, ktorý trvá približne 3-10 rokov. V tejto fáze dochádza k aktívnemu rastu vlasov. Potom poznáme katagén, počas ktorého vlasy nerastú, ale ani nevypadávajú. Táto fáza zvyčajne trvá 2-3 týždne po dosiahnutí maximálnej dĺžky vlasov. Poslednou fázou je telogén, ktorý trvá približne 3-4 mesiace a počas ktorého vlasy vypadávajú. Všetky vlasy ale nebývajú v jeden moment v rovnakej fáze. Avšak, hovorí sa, že drvivá väčšina vlasov na vašej hlave (a to až 90%) je s najväčšou pravdepodobnosťou v anagénnej fáze.
V priemere nám denne vypadne asi 100 až 150 vlasov. Za mesiac vaše vlasy v priemere vyrastú o 0,5 až 1,7 cm. Ako teda vidíte, rast vlasov je hotová alchýmia.
Čo spomaľuje ich rast?
Než sa zameriame na to, po čom rastú vlasy, žmurkneme sa na to, čo môže rast vašich vlasov naopak spomaľovať.
Negatívny vplyv na rast vlasov môže mať napríklad:
- Genetika
- Rodinná anamnéza (ak niekto trpel väčšou stratou vlasov, tento problém môžete mať tiež)
- Činnosť hormónov
- Nedostatok živín v strave
- Užívanie niektorých liekov (typicky sa nám vybaví napríklad chemoterapia)
- Stres
- Náhly úbytok hmotnosti
- Trauma vlasových folikulov
- Zdravotný stav (znížená funkcia štítnej žľazy…)
V neposlednom rade môže hrať veľkú rolu v otázke rastu vlasov aj váš vek. Napríklad menopauzálne ženy môžu mať problémy s rednutím vlasov. Tento problém sa ale úplne nevyhýba ani mužom, ktorí môžu začať s narastajúcim vekom plešať.
Čo pomáha na rast vlasov?
Keď sme sa už zoznámili s tým, čo všetko môže byť za spomaleným rastom vašich vlasov, teraz sa môžeme zamerať na to, aké tipy a triky môžete v oblasti starostlivosti o ne vyskúšať. Vždy je však lepšie staviť na ich kombináciu, pretože tým im ponúknete podporu na niekoľkých frontoch
Šampón na rast vlasov
Vlasy si umývame niekoľkokrát týždenne, preto sa neoplatí ignorovať, aký šampón pri umývaní používate. V prípade, že si vyberiete taký, ktorý nie je dostatočne kvalitný, alebo nie je vhodný pre váš typ vlasov, môže sa to v dlhodobom horizonte negatívne odraziť na ich vzhľade.
V ideálnom prípade si vyberajte prírodné šampóny bez sulfátov, ktoré obsahujú látky, ktoré podporujú lesk, zdravie a rast vlasov. V neposlednom rade, mnohé vám môžu ponúknuť aj podporu normálneho stavu vlasovej pokožky, takže vám môžu pomôcť s lupinami, svrbiacou pokožkou hlavy a podobne.
V ich zložení hľadajte hlavne:
- Kofeín
- Žihľavu
- Mätu
- Konope
A ďalšie látky prírodného pôvodu, ktoré prispievajú k ich posilneniu a k ich väčšej úprave. Akonáhle bude šampón umytý, na vlasy sa hodí aplikovať kondicionér z rovnakého radu, ktorý môže obsahovať kofeín, aloe vera, kurkumu a ďalšie.
Vitamíny na rast vlasov
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý sa neoplatí zanedbávať, je kvalitná vnútorná výživa. V ideálnom prípade sa teda snažte zapracovať na kvalite svojho každodenného jedálnička, ktorý môžete ešte doplniť dlhodobým užívaním prírodných doplnkov stravy na podporu vlasov, nechtov a kože.
Pre vlasy sú veľmi dôležité vitamíny skupiny B (konkrétne vitamín B5, vitamín B6, vitamín B7 a vitamín B9), vitamín E, vitamín C, vitamín A a podobne. Niektoré z nich chránia vlasy pred predčasným poškodením. Ďalší zase pomáhajú aj so vstrebávaním ďalších dôležitých živín. V neposlednom rade, vitamíny skupiny B potom prispievajú k normálnej úrovni energie, takže vlasy by mali pri ich používaní zaznamenať citeľnejšie vzpruhu.
Prípravky na rast vlasov
Prípravky na rast vlasov, alebo aj prírodné doplnky stravy na podporu rastu vlasov, o ktorých sme sa skratkovito zmienili o pár riadkov vyššie, môžu okrem vitamínov ponúkať aj ďalšie látky, ktoré podporujú kvalitu a rast vlasov, normálny stav pokožky a nechtov.
Okrem vyššie spomínaných vitamínov v nich hľadajte aj:
- Astaxantín
- Prasličku roľnú
- Pivovarské kvasnice
- Zinok
- Selén
- Cysteín
- Železo
A mnoho ďalších zložiek, ktoré môžu zahŕňať kolagén a MSM. Vitamíny spolu s bylinkami a ďalšími živinami sa navzájom podporujú vo svojich schopnostiach, aby vám poskytli skutočne komplexnú starostlivosť o krásu.
Tonikum na rast vlasov
O svoje vlasy sa môžete vhodne starať aj tým, že sa rozhodnete používať najrôznejšie bylinná a prírodná tonika. Tá by sa mala používať každý deň a mala by sa aplikovať priamo na pokožku hlavy. Následne sa hodí vykonať masáž hlavy, ktorou môžete podporiť ich účinnosť.
Najbežnejšie sa do toník na rast vlasov používa lopúch a žihľava dvojdomá. Niektoré ale môžu obsahovať aj už spomínaný kofeín.
Maska na rast vlasov
Na prvý pohľad sa možno bude zdať, že aplikácia masky na vlasy, ktorá by podporila rast vlasov, je možno trochu nezmysel. Hlavne kvôli tomu, že klasická maska sa aplikuje na končeky a do dĺžok, nie na pokožku hlavy. Má to ale svoju logiku.
V niektorých prípadoch môže dochádzať k tomu, že končeky vlasov sú tak suché a poškodené, že sa začnú samovoľne lámať. Tým pádom sa vlasy samy nenápadne skracujú a je oveľa zložitejšie sa dopracovať k tomu, aby vyrástli do požadovanej dĺžky. Aplikácia masky však môže prispieť k tomu, že vlasy budú dostatočne vyživené a zdravé, takže k tomuto nepríjemnému problému vôbec nemusí dôjsť.
V ideálnom prípade si doprajte vlasovú masku aspoň raz týždenne. Tiež urobíte najlepšie, keď ju necháte nejakú dobu pôsobiť. (Pokojne 20-30 minút.) Ide teda o dobrý tip, ako ešte podporiť vyššie uvedené sérum a tabletky.
Babské rady na podporu rastu vlasov
Aby toho nebolo snáď málo, existuje mnoho ďalších osvedčených tipov, ktoré môžu podnietiť vaše vlasy k tomu, aby správne a dostatočne rýchlo rástli. Ktoré to ale sú?
Masáž hlavy
Jednou z najjednoduchších vecí, ktorú môžete pre seba a pre svoje vlasy urobiť, je masáž hlavy, ktorú si budete dopriať aspoň raz za deň. Keď ale hovoríme o masáži, je dôležité, aby sa robili bruškami prstov, nie nechtami, ktorými si tak akurát poškriabete pokožku hlavy. Masáž robte aspoň 3-5 minút, napríklad pri sledovaní televízie. Môžete ju robiť len tak, tiež si ale môžete pred jej začatím aplikovať ku korienkom sérum na podporu rastu vlasov.
Zábal na pokožku hlavy
V prípade, že sa nikam práve neponáhľate, vyskúšajte aj olejový zábal na pokožku hlavy, ktorý môže prispieť ako k lepšej kondícii pokožky, tak vlasových korienkov. Vyskúšať môžete napríklad rozmarínový alebo kokosový olej, ktorý po rozpustení a miernom zahriatí aplikujete priamo ku korienkom, kde ho necháte nejaký čas pôsobiť. Po tú dobu sa hodí mať na vlasoch kúpaciu čiapku alebo uterák, ktorý zaistí, že sa pod ním urobí teplo. Olej teda bude mať pre svoje pôsobenie ideálne podmienky. Následne si umyte vlasy. Nezabúdajte ale na použitie dostatočného množstva šampónu, pretože olej môže vo vlasoch pretrvať a nebudú vyzerať pekne.
Správna starostlivosť o vlasy
Ďalším významným krokom je aj správna starostlivosť o vlasy. V prvom rade skúste zabudnúť na agresívne odfarbovanie, ktoré vlasy poškodzuje a vysušuje. Tiež sa neodporúča prehnaný tepelný styling, ktorý môže opäť prispievať k strate hydratácie ak väčšiemu poškodeniu vlasov.
Ďalej sa zamerajte na:
- Menej časté umývanie vlasov
- Používanie mäkkého uteráka na vlasy (ideálne by mal byť z mikrovlákna)
- Čo najmenej časté česanie vlasov (pretože má tendenciu vlasy poškodzovať, tým skôr, pokiaľ sú vlasy ešte mokré)
Čo sa týka práce s mokrými vlasmi, vlasy agresívne netrite uterákom. Namiesto toho ho omotajte okolo vlasov a počkajte, až do seba vsiakne prebytočnú vlhkosť. Vlasy tiež nefénujte, keď sú úplne mokré. A v ideálnom prípade počkajte aj s ich česaním.
Vlhké a mokré vlasy sú vo svojej najzraniteľnejšej fáze, preto naozaj záleží na tom, aby sa im v jej priebehu zbytočne nepriťažovalo.
Ako mám teraz postupovať?
Ako vidíte, pre svoje vlasy toho môžete urobiť skutočne veľa. Ako sa ale v tom množstve informácií nestratiť?
V prvom rade vám ešte raz odporučíme vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy, ktoré okrem dôležitých vitamínov (vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A, vitamín C…) obsahujú aj ďalšie látky, ktoré podporujú normálny rast vlasov a dobrý stav pokožky a nechtov ( astaxantín, praslička roľná, žihľava dvojdomá, pivovarské kvasnice…). Ich užívanie tiež nezabudnite doplniť o používanie kvalitného prírodného šampónu a kondicionéra bez sulfátov s obsahom kofeínu, aloe vera, žihľavy dvojdomej, mäty, konope a podobne.
Keď pre seba budete chcieť urobiť ešte niečo extra, vyššie uvedené tipy ešte doplňte o správne umývanie a vysúšanie vlasov, o aplikácii olejových zábalov a masiek ao šetrnejšie farbenie a odfarbovanie vlasov. Nič nepokazíte ani pravidelnou masážou pokožky hlavy, ktorá môže taktiež podporiť vlasy v ich raste.
Aj keď si možno na všetky tieto zmeny budete musieť chvíľu zvykať, uvidíte, že akonáhle sa tieto tipy rozhodnete vyskúšať, v dohľadnej dobe sa dostavia prvé pozitívne výsledky. Je teda dôležité to predčasne nevzdávať a pokračovať vo svojom úsilí.