Extrémne padanie vlasov môže u mnohých ľudí spôsobiť starosti, pretože sa často spájajú s chorobou. Choroba však nemusí byť jediným dôvodom ich nadmernej straty, preto sa pozrime na najčastejších vinníkov. Pozrieme sa aj na to, aké tipy na rast vlasov môžete vyskúšať počas svojej rutinnej starostlivosti o vlasy.
Obsah
Vlasy sa považujú za jeden z hlavných ukazovateľov zdravia a krásy. Je preto pochopiteľné, že sa ich snažíme udržať v prijateľnom stave. Problémy s vlasmi nás navyše môžu motivovať, aby sme sa na chvíľu zastavili a premýšľali o tom, či je všetko s naším zdravím v najlepšom poriadku.
Lenže niekedy sa pri zdravotnej prehliadke nezistí nič, čoho by ste sa mali obávať. A vlasy stále padajú. To môže viesť k úzkosti a dlhodobým problémom so sebavedomím, ktoré môžu problém ešte zhoršiť.
Kedy je vypadávanie vlasov normálne? A aké sú rozdiely medzi vypadávaním vlasov u mužov a žien? O tom a o mnohom ďalšom sa zmienime v nasledujúcich odsekoch.
Ako sa prejavuje padanie vlasov – príznaky
Jedným z hlavných prejavov vypadávania vlasov je ich zvýšený výskyt v sprchovom odtoku, na podlahe, na vankúši, v hrebeni atď. Skôr než sa začnete obávať, že vám každý deň vypadáva veľa vlasov, nezabudnite, že priemerná denná strata je 100-150 vlasov. V podstate vám teda vlasy budú takmer vždy vypadávať (v malej miere).
Môžete si tiež všimnúť:
- Kútov
- Slabších vlasov
- Lisin
- Bolesti
- Pálenie
Ak teda spozorujete niektorý z vyššie uvedených problémov, až potom je vhodné začať uvažovať o tom, že vaše vlasy potrebujú trochu lepšiu starostlivosť. Nemusíte však prepadnúť panike, ak dôjde k rozumnému vypadávaniu vlasov.
Vypadávanie vlasov u žien
Na padanie vlasov má vplyv nielen vek a zdravotný stav, ale aj hormonálna aktivita. Keďže v ženskom tele prebieha počas života hormonálna búrka, je pochopiteľné, že to bude mať vplyv na kvalitu a hustotu ich vlasov.
U žien môže vypadávanie vlasov súvisieť napríklad s tehotenstvom a dojčením. Okrem toho môžu mať ženy v menopauze problémy s vlasmi a môžu si všimnúť, že ich vlasy slabnú a rednú.
Padanie vlasov u mužov
Vypadávanie vlasov u mužov môže súvisieť s androgénnou alopéciou, ktorá ich postihuje o niečo častejšie ako ženy. Niektorí muži to vnímajú negatívne, takže sa často objednávajú na transplantácie vlasov (najčastejšie do Turecka, ktoré má v tejto oblasti dobrú povesť). V neposlednom rade môžu vyskúšať aj iné metódy záchrany vlasov a zakrytia rednúcich oblastí na hlave.
Príčiny nadmerného vypadávania vlasov
Za zvýšeným vypadávaním vlasov však niekedy môže byť choroba. Môžeme napríklad uviesť zníženú funkciu štítnej žľazy. Okrem toho môže byť vinníkom aj chemoterapia, ktorá je jedným z hlavných spôsobov boja proti zákernej rakovine. V neposlednom rade by sme vám chceli ešte raz pripomenúť, že môže ísť o určitú formu alopécie. Pomerne časté je aj vypadávanie vlasov po náhlom úbytku hmotnosti (ktorý môže, ale nemusí byť sprevádzaný aj chorobou) a po dlhodobej a ťažkej chorobe, z ktorej sa vaše telo musí dostatočne zotaviť.
Ako teda vidíte, na vypadávanie vlasov sa v skutočnosti nedá pozerať jednou optikou, pretože príčina je v mnohých prípadoch odlišná.
Po pôrode
V tehotenstve si ženy často všimnú zlepšenie kvality vlasov. Mnohé dokonca túžia po tom, aby si takéto vlasy ponechali navždy. Situácia sa často mení po pôrode, keď spozorujete vypadávanie vlasov počas dojčenia.
V prvom rade je dôležité povedať, že vzhľadom na zmenenú činnosť hormónov vám počas tehotenstva vlasy takmer nevypadávajú. A keďže vieme, že bežne odpadá 100-150 ľudí denne, je pochopiteľné, že za tých 9 mesiacov je to obrovské číslo. Tieto chĺpky potom zvyčajne vypadnú už nejaký čas po pôrode. Je to teda úplne normálny jav a nemusíte sa ho obávať.
Dojčenie môže tiež ovplyvniť kvalitu vašich vlasov, pretože je to náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa energie a živín. Z tohto dôvodu je dôležité, aby dojčiace ženy dodržiavali zdravú stravu a nič im nechýbalo. (Vrátane zvýšeného príjmu energie.)
Po covide
U niektorých ľudí mohlo dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov po skúsenosti s ochorením COVID-19, ktoré nám na niekoľko rokov zvrásnilo čelo. V prípade, že ste ho podstúpili, je celkom možné, že sa negatívne prejavil na stave a hustote jednotlivých vlákien. (Niektoré zdroje uvádzajú, že až u 22 % hospitalizovaných došlo k dočasnému vypadávaniu vlasov.) Riziko môže byť vyššie u ľudí, ktorí zápasia s tzv. dlhým covidom.
9 tipov, ako zabrániť vypadávaniu vlasov
Tipov, ako zastaviť vypadávanie vlasov, je naozaj veľa. Hoci strata malého množstva vlasov každý deň je vždy normálna, môžete vyskúšať niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu zabrániť príliš veľkej strate vlasov.
Šampón proti vypadávaniu vlasov
Dobrým pomocníkom je šampón proti vypadávaniu vlasov, ktorý neobsahuje sulfáty. Ak obsahuje ošetrujúce zložky prírodného pôvodu, môže podporiť normálny stav pokožky hlavy a stimulovať rast vlasov. V neposlednom rade dokáže zabezpečiť, aby vlasy vyzerali dobre aj v dĺžkach, ktoré môžu byť poškodené a suché. Prírodné šampóny by mali byť doplnené prírodnými kondicionérmi z rovnakého radu, ktoré zlepšujú rozčesávanie a chránia vlasy pred pôsobením negatívnych vplyvov.
Na etikete týchto výrobkov hľadajte kofeín, žihľavu, mätu, konope, aloe vera, kurkumu a ďalšie. V neposlednom rade nezabudnite tieto kozmetické výrobky nechať pôsobiť dostatočne dlho.
Sérum a tonikum
Určite neurobíte chybu, ak sa rozhodnete používať kvalitné vlasové séra a toniká. Niektoré z nich sa používajú v dĺžkach na ochranu pred vysúšaním, poškodením a lámaním. Iné sa zasa aplikujú priamo na pokožku hlavy. V tomto prípade môžu podporiť normálny stav pokožky hlavy a normálny rast vlasov. Najčastejšie obsahujú lopúch a žihľavu, ale niekedy v nich možno nájsť aj kofeín.
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
Bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte po pôrode, po ochorení COVID-19, vaše telo potrebuje stabilnú dávku vitamínov, ktoré sú dôležité pre normálne fungovanie všetkých telesných funkcií a pre normálny stav vašich vlasov.
Medzi najlepšie vitamíny na vlasy patria:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Vitamín A
- Vitamín C
Niekedy sa uvádzajú aj výhody vitamínu D. Niektoré z týchto látok pomáhajú chrániť bunky pred predčasným poškodením a starnutím, zatiaľ čo iné podporujú normálne zdravie pokožky. Ich kombinácia preto môže pomôcť zlepšiť ich stav z dlhodobého hľadiska.
Prípravky proti padaniu vlasov
Vyššie uvedené vitamíny nájdete vo vysokokvalitných doplnkoch na podporu rastu a kvality vlasov, ktoré obsahujú aj bylinky a ďalšie dôležité látky. Tablety si vyberajte na základe komplexnosti zloženia, pretože vám môžu ponúknuť prvotriednu starostlivosť.
Okrem vyššie uvedených vitamínov hľadajte v zložení dobrého výživového doplnku aj prasličku, pivovarské kvasnice, zinok, MSM, astaxantín, L-cysteín, L-metionín, kurkumín, kolagén a ďalšie.
Tieto doplnky stravy sa môžu užívať po pôrode, počas rekonvalescencie po COVID-19 a iných ochoreniach, počas menopauzy atď. Je preto vhodný pre široké spektrum ľudí, ktorí majú záujem zlepšiť stav svojich vlasov, nechtov a pokožky.
Babské rady proti vypadávaniu vlasov
Aby toho nebolo málo, existujú aj ďalšie tipy, ako môžete zlepšiť kvalitu svojich vlasov. Keďže sú jednoduché a účinné, môžete ich zaradiť aj do svojej každodennej starostlivosti o svoj vzhľad.
Redukcia stresu
Vlasom určite pomôže, ak sa vám podarí znížiť stresovú záťaž. Stres zvyčajne vedie k tomu, že vlasy môžu začať viac vypadávať, čo je presne to, čo nechcete, keď máte problémy s vlasmi.
Dobrým krokom môže byť častejšie chodenie na masáže. Prípadne sa pokúste delegovať svoje každodenné úlohy na niekoho iného. Dychovými cvičeniami, meditáciou a písaním denníka tiež nič nepokazíte.
Masáž hlavy
Aby vlasy správne rástli, je dôležité podporovať prekrvenie pokožky hlavy. Najjednoduchším spôsobom je preto pravidelná masáž. Mala by sa vykonávať aspoň raz denne a mala by trvať aspoň 3-5 minút. Ruky by sa mali umyť a masírovať by sa malo bruškami prstov, nie nechtami, ktoré by vás poškriabali a vniesli do pokožky nepríjemnú infekciu.
Olejové obaly
Raz za čas sa oplatí vyskúšať aj olejový zábal, pri ktorom môžete na končeky, dĺžky a pokožku hlavy naniesť rozpustený kozmetický olej. Jeho pravidelné používanie môže zjemniť vlasy, zvýšiť ich hydratáciu a odolnosť a pomôcť zlepšiť stav pokožky hlavy.
Vlasy ošetrené olejom schovajte pod kúpací plášť alebo uterák a nechajte ich pôsobiť aspoň 30-60 minút. Potom si umyte vlasy ako zvyčajne.
Správna teplota
Vlasy nemajú rady príliš vysoké teploty, preto buďte opatrní pri používaní fénu, kulmy a žehličky na vlasy. Vždy používajte prípravok na ochranu pred teplom, neupravujte si vlasy, keď z nich kvapká voda, a vždy používajte nižšiu teplotu.
Pri umývaní vlasov by ste však nemali zabúdať na teplotu vody. V ideálnom prípade by mala byť skôr vlažná ako horúca alebo vriaca. Príliš horúca voda môže vlasy vysušiť a poškodiť, čo môže spôsobiť ich krepatenie a samovoľné lámanie. V dôsledku toho vlasy nemusia dosiahnuť požadovanú dĺžku.
Pravidelné strihanie vlasov
Stav vlasov môže podporiť aj pravidelné zastrihávanie poškodených a nadmerne vysušených končekov. Aj keď možno nariekate nad tým, že vaše vlasy nikdy nebudú dostatočne dlhé kvôli účesu, opak je zvyčajne pravdou.
Ako teraz postupovať?
Po pôrode, po ochorení COVID-19, ale aj v iných prípadoch vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu rastu a kvality vlasov, pokožky a nechtov. Dobrý výživový doplnok spoznáte podľa toho, že obsahuje všetky vyššie uvedené vitamíny a látky, ktoré sú spojené s podporou ich dobrého stavu.
Okrem toho skúste používať kvalitné prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov, aby ste sa postarali o svoje vlasy v ich najzraniteľnejšom štádiu. V neposlednom rade neváhajte vyskúšať aj ďalšie tipy uvedené vyššie, ktoré vám tiež môžu z dlhodobého hľadiska pomôcť znížiť vypadávanie vlasov a podporiť ich rast.